Ciekawostki o ośmiornicach + ...

Słyszałem ostatnio program radiowy, w ramach cyklu „Ideas” (który to cykl obchodzi właśnie 50-lecie swojego istnienia) na CBC, który był połączeniem fragmentów wykładu z wywiadem z wybitną propagatorką wiedzy przyrodniczej Jane Goodall. Ta 81-letnia obecnie Dama (odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego) jest ciągle aktywna, głównie wygłaszając prelekcje, w których opowiada o swoich doświadczeniach.

W swoim wystąpieniu na University of Winnipeg (Manitoba) opowiadała, jak w młodości była zafascynowana zwierzętami Afryki i koniecznie chciała z nimi pracować. W owych czasach, tzn. w latach 50-tych, było to prawie niemożliwe dla kobiety, ale swój cel osiągnęła i w wieku lat 23, nie mając żadnego przygotowania naukowego a tylko ogromny entuzjazm, została wysłana do Afryki, aby obserwować szympansy w ich naturalnym środowisku. Jej obserwacje zadziwiły świat naukowy. Stwierdziła bowiem, że małpy człekokształtne używają narzędzi. Uprzednio uważano, że tylko nasz gatunek, Homo sapiens, rozwinął umiejętności wytwarzania narzędzi i posługiwania się nimi.

Dziś wiemy, że niektore ssaki, a także ptaki posługują się narzędziami, oczywiście bardzo prostymi. Ale niedawno zaobserwowano, że stworzenia tak prymitywne jak ośmiornice, też wykorzystują narzędzia. A są to organizmy nie mające nawet mózgu, a tylko centralny system nerwowy.

Więcej informacji o zwierzętach posługujących się narzędziami można znaleźć w Wikipedii (po angielsku).

Poniżej pokazane filmiki przedstawiają ośmiornice z gatunku Amphioctopus marginatus (nie znam polskiej nazwy), które znalazły muszle lub łupiny orzechów kokosowych i zaadaptowały je, głównie w charkaterze kamizelki kuloodpornej, lub pancerza chroniącego przed atakami drapieżników. Ale na drugim i trzecim video pokazany jest przypadek, w którym ośmiornica znajduje dwie łupiny kokosa, usadawia się w środku między nimi i toczy się się po zboczu pagórka, nie musząc wykonywać żadnej pracy swoimi mackami. Możnaby to porownać z jazdą człowieka na rowerze. Ciekawe, że nie zakręci się jej w… no właśnie, przecież ośmiornica nie ma głowy.

A oto fotka i 3 filmiki:

 Octopus shell 2

Ośmiornica z gatunku Amphioctopus marginatus

Ten fimik zawiera komentarz oraz wypowiadane „wrażenia” samej ośmiornicy.

 

 

Inna ośmiornica, gatunek Thaumoctopus mimicus ang. Indonesian mimic octopus, zmienia kształt i zachowanie, naśladując różne zwierzęta, w zależności od sytuacji. W ten sposób chroni się przed niebezpiecznymi dla niej stworzeniami. Pokazane to jest na filmiku poniżej.

Jeżeli ktoś odczuwa niedosyt obserwacji fauny morskiej, to polecam również 2-godzinny film nakręcony w głębinach (głównie) Morza Andamańskiego (w okolicach Burmy i Tajlandii).